İkinci el otomobil piyasasında son durum ne? Araç almayı düşünenler ne yapmalı?

tarafından
147
İkinci el otomobil piyasasında son durum ne? Araç almayı düşünenler ne yapmalı?

2020 yılında pandemi sebebiyle sıfır otomobil pazarında yaşanan aksaklıklara bağlı olarak ikinci ele talebin artmasıyla fiyatlarda da büyük bir artış yaşandı. 2021 yılıyla birlikte piyasaya giren sıfır araç sayısının artması ve döviz kurlarında düşüşle ikinci el fiyatları da gerilerken, satışlarda da durgunluk söz konusu. 

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el otomobil piyasasında şu anda yüzde 75 durulma olduğunu söyledi. 

“4. AYIN SONUNU BEKLİYORUZ”

Erkoç, “Satışlar yüzde 25’lerde şu anda yüzde 75 durulma oldu piyasada. Bunun sebeplerinden birisi araç fiyatlarının çok aşırı yükselmesiydi. Şu anda da faiz oranları çok yükseldi. Bununla birlikte satışlar ciddi oranda azaldı. Bizim tahminimiz 4’üncü ayın sonu veya 5’inci ayın başlarında bir hareketlilik yaşanacağı yönünde. Şu anda fiyatlarda geçen seneye göre yüzde 10-20 aralığında düşüş var. Bu düşüşü tüm sınıflarda görüyoruz. Ancak düşüş artık belli bir noktaya geldi ve daha devam etmez” dedi. 

OCAK AYI VERİLERİNE GÖRE İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI NE DURUMDA?

İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, bu yılın ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,49, bir önceki aya göre de yüzde 10,50 azalırken, araç fiyatları da önceki aya kıyasla ortalama yüzde 1,4 geriledi. AA muhabirinin Indicata’nın ikinci el online pazar raporundan derlediği verilere göre, bu yılın ocak ayında Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında toplam 103 bin 398 adet satış (ilandan tamamen kaldırılan araçlar satılmış kabul edildiğinde) gerçekleşti. Geçen senenin ocak ayında 144 bin 600 araç satılmıştır.

Satışlarda Ocak 2020’ye göre yüzde 28,49 ve Aralık 2020’ye göre yüzde 10,50’lik düşüş gözlemledik. Ocakta ikinci el online binek ve hafif ticari pazarında ilana çıkan araç adedi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65 artışla 267 bin 68 olarak belirledik. İlana çıkan araçların yüzde 39’u satılmıştır.

Bu yılın ilk ayında, ilanlar üzerinden yapılan analize göre, ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında bir önceki aya göre ortalama yüzde 1,4’lük fiyat düşüşü gözlemledik. İkinci el pazarında en çok satışı gerçekleşen ilk 28 markanın 200 modeline ait 800 varyantın 15 farklı model yılındaki 70 bin 580 adet ilandaki fiyat değişimleri incelenerek yapılan analize göre en fazla fiyat düşüşü A ve B-SUV segmentinde belirledik.

ARAÇ ALMAYI DÜŞÜNENLER NE YAPMALI?

Üreticilerin pandeminin yeni dalgalarına daha hazırlıklı olduğu belirten Gündoğan, “İkinci el otomobil pazarında fiyat dengesi sıfır araç tedarikinin sağlanması, lojistik sorunların ortadan kalkması ve mevcut ikinci el otomobil stok maliyetlerinin kontrollü seviyeye çekilmesine bağlı. İçinde bulunduğumuz dönemde Covid-19 pandemisinin ve dolayısıyla aşı gelişmeleri de her sektörde olduğu gibi otomotiv sektörünü de direkt olarak ilgilendiriyor. Yeni araç tedarikinde üretim kısıtlarına bağlı olarak 2020 yılına benzer bir sorun yaşanırsa veya otomotiv sektörü tedarikçilerinde uzun soluklu sorunlar yaşanırsa talep tekrar ikinci el araçlara yönelir. Bu durumda yine arz-talep dengesi nedeniyle fiyatlarda artış yaşanması söz konusu olma ihtimali vardır. Ancak üreticiler bu defa pandeminin ilk dönemine göre daha hazırlıklı durumda. Bu nedenle geçtiğimiz yılki kadar arz sıkıntısı yaşanmayacağını düşünüyoruz. Pazarı genel olarak değerlendirdiğimizde fiyatların henüz dengeyi bulmadığını söyleyebiliriz” dedi.